“In 2026 zal het team met de slimste ‘ontwikkelingsrace’ kampioen worden, niet wie meteen over de snelste wagen beschikt”

Red Bull Content Pool
Red Bull Content Pool

Volgens Ferrari-teambaas Frederic Vasseur wordt het in 2026 cruciaal om de upgrades goed te timen en wordt het geen kwestie van vroeg het seizoen domineren maar er vooral voor zorgen dat je upgrades op het juiste moment komen en dat je wagen betrouwbaar is. Het team dat daarmee het beste overweg kan zal kampioen worden en niet noodzakelijk wie de snelste wagen heeft aan het begin van het seizoen.

“Ik denk niet dat je capaciteit in de windtunnel zal bepalen hoeveel en wanneer je upgrades introduceert op de wagen,” aldus Vasseur. “De bepalende factor voor de upgrades zal het budgetplafond zijn. Het betekent dat je slim gebruik zal moeten maken van je budget dat we ter beschikking hebben voor ontwikkeling en daarmee goed moet omgaan om upgrades te kunnen introduceren.”

“Het zal zeker een kwestie zijn van hoe sneller hoe beter. Maar je zal niet je eerste vier of vijf upgrades tijdens de eerste races moeten voorzien want wanneer je een vloer naar Japan of China stuurt dan spendeer je al de helft van je ontwikkelingsbudget.”

En daarmee haalt Frederic Vasseur al een belangrijk verschil met de voorbije jaren aan. De transportkosten zitten nu immers in het budgetplafond en dat zal er dus voor zorgen dat het introduceren van nieuwe onderdelen tijdens races ver verwijderd van de fabriek aanzienlijk meer kosten en een grote impact hebben op je ontwikkelingsbudget. Het is immers veel goedkoper om een nieuw onderdeel in de vrachtwagen te laden en zelf mee te nemen naar een circuit in Europa.

Het wordt dus opletten met het versturen van grote nieuwe onderdelen, vooral tijdens de eerste races van het seizoen. Volgens Vasseur zullen teams dan ook veel meer geduld moeten hebben bij het introduceren van hun upgrades aangezien daarmee geld uitgespaard zal worden en dat geld kan dan uiteraard gebruikt worden voor extra ontwikkelingen. Er zal met andere woorden niet constant en meteen snel gereageerd worden op kleinere problemen op de wagens, er zal geduldig afgewacht moeten worden en upgrades zullen eerst verder verfijnd worden alvorens ze te introduceren op de wagens.

“Je zal een slim plan nodig hebben, misschien zal je enkele keren meer ontwikkelen in de windtunnel en iets pas na drie of vier races introduceren, wanneer je terug naar Bahrein gaat,” aldus Vasseur. “Het is iets waarmee we in de toekomst zullen moeten zien mee om te gaan, zien wat we uit de windtunnel krijgen en wat de kost is om iets te ontwikkelen.”

“Je zal zeker nog een flap op de voorvleugel ontwikkelen, dat kost minder om naar China te sturen dan een volledige vloer.”

Volgens Vasseur zou door de nieuwe realiteit waarin transportkosten mee inbegrepen zitten in het budgetplafond de krachtsverhoudingen tijdens het begin van het seizoen wel eens helemaal anders kunnen zijn dan later op het seizoen. Sommige teams zullen moeten wachten om hun minder goede wagen beter te maken omdat er anders te veel geld naar het transport van nieuwe onderdelen zal gaan. Vasseur waarschuwt dan ook nu al dat er op basis van de eerste races van het seizoen niet te veel conclusies zullen getrokken mogen worden.

“Ik ben er echt van overtuigd dat het beeld van de pikorde in 2025 tijdens de eerste test in Bahrein en de laatste race in Abu Dhabi hetzelfde was,” aldus Vasseur. “En volgend jaar zal je een ontwikkelingsrace tijdens het ganse seizoen krijgen. Het zal meer zijn zoals in 2022, wanneer je je begin 2026 vooraan bevindt betekent dat nog niet dat je eind 2026 of begin 2027 vooraan zal staan.”