Enkele jaren geleden werd het budgetplafond in de Formule 1 ingevoerd. Ondanks de positieve effecten van de maatregel is FIA-voorzitter Mohammed Ben Sulayem geen grote fan van de maatregel.
In 2021 werd het budgetplafond ingevoerd met twee doelen voor ogen: de kosten van de teams terugdringen en ook de sport spannender maken door de teams dichter bij elkaar te brengen. Het lijk inderdaad geholpen te hebben want ondertussen bevinden de teams zich inderdaad dichter bij elkaar. Meer zelfs, alle F1-teams zijn ondertussen winstgevend geworden, wat uiteraard uniek is.
Ondanks de goede effecten lijken er inderdaad ook zogenaamde ‘neveneffecten te zijn’. Het budgetplafond, dat dit jaar zo’n 125 miljoen euro bedraag, zorgt ervoor dat er meer spankracht is en de teams zich dichter bij elkaar bevinden maar uiteindelijk vergt het wel bijzonder veel opvolgingen en controles.
FIA-voorzitter Mohammed Benn Sulayem, is echter geen voorstander van het budgetplafond. Hij zou het liefst van al hebben dat het budgetplafond gewoon verdwijnt. Vroeger mochten teams onbeperkt geld uitgeven en dat resulteerde in soms budgetten van 300 tot 400 miljoen euro per jaar. Geen enkel team was toen winstgevend, momenteel maakt ieder team winst.
“Ik kijk naar het budgetplafond en het bezorgt de FIA alleen maar hoofdpijn. Wat is het nut ervan? Ik zie er het nut er echt niet van in,’ aldus Ben Sulayem tegenover ‘AP’.
Opvallend is ook dat het budgetplafond soms wordt bijgestuurd, zoals volgend jaar, wanneer er een nieuwe generatie F1-bolides en F1-motoren in gebruik wordt genomen.