Het minimumgewicht van de F1-bolides is dit jaar aanzienlijk lager dan vorig seizoen. Toen moest een F1-bolide nog minstens 800 kg wegen, dit jaar is dat slechts 768 kg. En dat zorgt bij de teams voor een enorme uitdaging.
De voorbije jaren steeg het minimumgewicht van de F1-bolides aanzienlijk, vooral door nieuwe motor- en batterij technologie gecombineerd met nieuwe veiligheidsmaatregelen. De teams en rijders deden hun beklag daarover omdat het ook voor ’tragere’ wagens zorgt. Maar daar komt nu dus verandering in.
Gelijktijdig met het de introductie van de nieuwe generatie F1-bolides en nieuwe motoren daalt ook het in de regels voorgeschreven minimumgewicht van de F1-bolides. Vanaf dit jaar moeten F1-bolides inclusief de rijder, exclusief brandstof minimum nog maar 768 kg wegen.
De nieuwe F1-bolides zijn weliswaar kleiner en wegen daardoor ook minder, toch stelt dit de teams voor een grote uitdaging (Nieuwe F1-bolides 2026 zorgen opnieuw voor een onaangename verrassing: “De strijd tegen overgewicht wordt een uitdaging”). De teams willen immers allemaal dat hun wagen zo weinig mogelijk weegt en zich dus zo dicht mogelijk bij het minimumgewicht bevindt.
Bij de presentatie van een nieuwe F1-bolide wordt er door de teams vaak geheimzinnig gedaan over allerlei cijfermateriaal rond de wagen, dit om de concurrentie niet te veel info te geven. Ook het exacte gewicht van de nieuwe F1-bolide wordt dan vaak bewust weggelaten maar kijk, bij Ferrari zijn ze blijkbaar trots op het gewicht van hun nieuwe F1-bolide.
Tijdens de presentatie liet Ferrari immers weten dat de SF-26 770 kg weegt, ‘slechts’ 2 kilogram boven het minimumgewicht, iets waar veel teams ongetwijfeld van dromen. Algemeen werd immers aangenomen dat de meeste teams zich heel wat kilo’s boven het minimumgewicht zouden bevinden en naarmate het seizoen vordert hun figuurlijk ‘babyvet’ wat zouden kwijtraken.
Ofwel probeert Ferrari iedereen op een dwaalspoor te brengen door te zeggen dat ze al dicht bij het minimumgewicht zitten terwijl dat nog niet het geval is. Want wanneer je al dan niet competitief bent aan het begin van het seizoen en je hebt nog heel wat overtollige kilo’s dan weet je dat alleen al door die kilo’s weg te werken je wagen sneller zal worden.
In een gehele andere situatie zou het Williams F1 team verkeren. De renstal verklaarde dat het door achterstand te hebben opgelopen met de ontwikkeling van de FW48, niet zal deelnemen aan de vijfdaagse F1-test in Barcelona. Het wil die extra week ontwikkelingstijd gebruiken om zich beter voor te bereiden op de eerste van twee F1-tests in Bahrein.
En daar zou een goede reden voor zijn want de nieuwe Williams F1-bolide zou volgens de laatste geruchten zo’n 20 à 30 kg te zwaar zijn. Williams moet haar wagen dus op een crashdieet zetten want anders zou het helemaal niet competitief zijn. Afspraak in Bahrein …






